wtorek, 9 kwietnia 2013

P.S. I made this... - czyli proste propozycje dla każdego!

Safety is the name of the game when it comes to all things Fashion and Designer DIY.  Right now delicate metallic safety pins are all I can think about.  They are truly a marriage of fashion and function for all.  Versace’s Verses, Vena Cava, Moschino, Marc Jacobs and Tom Binns all look to the safety pin to adorn apparel, accessories, and jewelry with an incredible embellishment.
I picked up some gold-tone safety pins at my local hardware store.  Dollar Stores and Art stores carry as well.  Slip several pins together, creating clusters. Pin all over the collar and attached clusters to create a bold effect around your neck.  Get creative with colored safety pins and adorn other apparel and accessories!
P.S.- Pin it to win it!
Źródło:
http://psimadethis.com/tagged/fashion/page/5

Bardzo ciekawy i prosty do zrealizowania pomysł! Podoba mi się i sama skuszę się aby to wykonać,
to tylko kwestia czasu, jednak póki co zastanawiam się czy do końca jest to praktyczne? nosiłam kiedyś dużo agrafek przy ubraniach i niestety często zdarzało się, że się odpinały i można było się ukłuć. Dlatego jednak, jak będę to robić to raczej zakleję agrafki klejem tak aby się nie otwierały, tak dla bezpieczeństwa :)

Polecam zajrzeć na stronę bo można znaleźć wiele prostych pomysłów, które można zrealizować w domu, czasem nawet nie musimy kupować specjalnych rzeczy, żeby to wykonać, tylko wystarczy poszperać w domu.